Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Bejvávalo Dobře
Sv. Čecha 36
566 01 Vysoké Mýto
tel: +420 728 951 916
napište nám

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 2 250 Kč

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 879 Kč

18. 11. 2019

Jak si doma vykouzlit atmosféru staročeských Vánoc

Vánoční Vrkoš

Je vlastně předchůdcem vánočního stromečku a býval nákladnější a rozmanitější, čím byla dívka bohatší. Dívka, která vrkoč pekla jej pak darovala chlapci, který se jí líbil. Vrkoče neměly funkci pouze dekorační. Lidé věřili, že jim přinesou zdraví, lásku, úrodu a ochranu, a to právě v magickém čase předvánočním a vánočním.

Co budete potřebovat na výrobu Vánočního Vrkoče: starý hrneček/misku, čerstvé jablko (do toho budete zapichovat ozdobené špejle), dřevěné špejle, různé druhy sušeného ovoce (švestky, křížaly z jablek nebo hrušek, případně rozinky, želé, ořechy...), stužky, větvičky z chvojí nebo buksusu. Vrkoč lze dozdobit taktéž pečenými ozdobami, perníčky, nebo zbytky cukroví.

Pokud času nemáte dostatek, vymyslete si Vrkoč vlastní a my Vám jej se vší láskou a poctivostí vyrobíme a zašleme přímo k Vám domů. Vrkoče lze objednat na webu www.bejvavalodobre.cz.

Ošatky s ovocem a cukrovím

Nic nenavodí Vánoční atmosféru víc, než vůně čerstvě upečeného cukroví a vánoček. Pečete si svoje vlastní? Pak jistě potřebujete ošatku na kynutí těsta. Těsto si v ní před vložením do pece krásně odpočine. Že si raději chléb či vánočku koupíte v obchodě? I tak nemusíte být ochuzeni o radost a požitek atmosféry slaměných ošatek. Pořiďte si z naší nabídky chlebovou ošatku a servírujte tak chléb a vánoční cukroví stylově a s grácií. Hned vám bude lépe chutnat.Ošatky různých velikostí a materiálů lze objednat u nás a to na našem e-shopu www.bejvavalodobre.cz .

Obrázky svatých

Svaté obrázky jsou tradiční součástí každé světničky. Lidé se u nich modlívávali každičké ráno a také před spaním. Během křesťanských svátků lidé obrázky pokládali na stoly a zapalovali u nich svíčky. Spolu s kříži sloužily jako malé oltářky, které nechyběly v žádném stavení. Bohužel v dnešní době již nejsou tolik k dostání a nezbývá nám, než hledat ve vetešnictvích nebo je zakoupit od nositelů tradice nebo u nás na řemeslných trzích nebo u nás na našem e-shopu www.bejvavalodobre.cz. 

Betlém

Betlém bezpochyby patří k tradiční výzdobě všech chalup a stavení. Lidé ho umisťovali na viditelná místa a to většinou pod stromeček, na stůl nebo na okenní římsu. Lidé si v dřívějších dobách Betlémy vyráběli vlastnoručně a to z těsta, kaštanů a oříšků, kukuřičného šustí, ze dřeva nebo z papíru. V dnešní uspěchané době si vlastní Betlémy vyrábí jen málokdo, bohužel ubývá i domácností, které Betlém pod stromeček pokládají. Pokud jste ale zastánci tradic a chcete si vytvořit atmosféru Vánoc, jako to bylo kdysi, Betlém by ve Vaší světničce neměl určitě chybět. Betlémy od různých tvůrců ze dřeva, keramiky nebo papíru si můžete zakoupit i u nás v obchůdku a to na našich stránkách www.bejvavalodobre.cz .